Індустріальний туризм

 Індустріальний туризм

Ціле покоління, яке виросло на комп’ютерних іграх на кшталт «Сайлент-Хілла» або «Сталкера», спить і бачить, як би потрапити на подібні локації і відчути себе крутим хлопцем, але вже стоячи на твердій землі в реальності. Незамінними помічниками в цій нелегкій справі стає швидке зведення нових будівель у мегаполісах і таке ж швидке запустіння старих. Існують навіть окремі підвиди таких оригіналів: так звані руфери, які штурмують дахи багатоповерхівок, дигери, які віддають перевагу підземним тунелям, і прихильники Атомної ери, які вивчають неактивні атомні станції.

Магнієвий завод

Калійні шахти Калуша

Наш край славиться такими промзонами, де можна перенести комп’ютерну віртуальність в реальний простір і побувати в місцях з комп’ютерних ігор, відчути себе агентом S.T.A.R.S., граючи пейнтбол на території однієї з промислових зон міста. У нас є 6 промзон:

З середньовіччя у Калуші розвивалося соляне виробництво, яке поряд із броварським становило основу промисловості міста. Після першого поділу Польщі і приєднання Галичини до Австрії калуська солеварня перейшла у державну власність. На той час у місті були три соляні шахти: “Могила”, “Варвара” і нова шахта глибиною 50 м, у якій згодом було відкрито ще і поклади каїніту. Ця копальня солі стала основою промислового розвитку Калуша. Калуська сіль містила у собі поклади камінної солі, яка утворювала верхні шари. Під ними формувався шар властиво кухонної солі, що містив її понад 60 відсотків. Багаті поклади солі особливо використовувалися від 1869 по 1876р.

Калійний завод.

завод Калійних добрив

Отже, калійну сіль було відкрито у 1804 році. Калуська калійна промисловість почала розвиватися від середини ХІХ століття. Наприкінці того ж століття, а особливо на початку ХХ століття, випуск її продукції значно збільшився. Щорічно видобувалося по 10-15 тисяч тон калійної солі.

На цьому підприємстві тривалий час була чи не найбільша заробітна плата. При ньому діяла футбольна команда, окремий медичний пункт, стоматологічний кабінет та спеціалізована школа. Влаштуватися на роботу на це підприємство означало гідно забезпечити свою сім’ю. Багато молодих калушан чи не кожного дня стояли під ворітьми комбінату, щоб хоча б один день тут попрацювати, отримавши гідні гроші за свою працю.

З 1967-го року радянська влада почала видобувати калій у Домбровському кар’єрі. Поряд із ним побудували магнієвий завод, який виплавляв магній із залишків калієвого виробництва.

Буваючи в Калуші, на хвостосховищі, виникає відчуття що це інша планета, реально якась аномальна місцевість.

хвостосховище калуш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пивзавод «Калуський бровар» – одне із найстаріших пивоварних підприємств України.

Калуськє пивоПерші архівні документи, які свідчать про існування у місті пивоварного виробництва, датуються щонайменше 1565 роком, тож наразі історію підприємства прийнято вести саме від цієї дати. Відтоді, власне, калуські пивовари виготовляли пиво, що славилося в Європі. Його у спеціальній тарі експортували до Польщі, Угорщини, Франції. Калуське “Цісарське” конкурувало з баварським, чеським і навіть львівським пивом. Сам цісар Австро-Угорщини смакував ним.

Про нього ходили легенди. В одній з них розповідається, що гальба калуського пива надавала споживачеві сили й енергії на цілий день. Хвалили смачний аромат цього пива. Кажуть, що емігранти, вихідці з Калущини, в далекій Канаді намагалися ще в кінці ХІХ століття виробляти напій на зразок калуського пива, але не могли йому дорівняти. Загалом “Калуський бровар” – це ціла епоха не тільки в історії Галичини, але й України. І нині тут варять 6 сортів пива “Калуського”, живого напою без консервантів. Фахівці найстарішої в Україні пивоварні працюють над покращенням якості пива, розробляють нові його сорти, проводять технічне переозброєння підприємства.

Крім цього, калуські пивовари виготовляють світлий ячмінний та карамельний солод, ячмінно-солодовий екстракт, який продають іншим пивзаводам.

Також у нас є Народний музей історії та трудової слави ПК «Мінерал». Одночасно з розвитком хімічної промисловості на Прикарпатті в 50-60-ті роки XX ст. почався інтенсивний розвиток старовинного міста Калуш, на околицях якого залягають великі запаси полімінеральних руд.


Даноша

«Даноша» — українська сільськогосподарська компанія, яка належить данським інвесторам та була створена в червні 2004 року в селі Копанки неподалік від міста Калуш в Івано-Франківській області. «Даноша» є сестринською компанією сільськогосподарського підприємства «Poldanor S.A.» в Польщі. Засновники компанії мають багаторічний досвід у створенні та керівництві сучасними та прибутковими сільськогосподарськими підприємствами на теренах Данії, Польщі та інших країн Північної Європи.



Палац Культури «Мінерал»

Мінерал

 

Трудовий колектив теперішнього підприємства з великою пошаною ставиться до праці своїх попередників і розуміє, що знання минулого допомагає осмислити сучасне і передбачити майбутнє, що найсильніший вплив на розум і почуття людей залишають речові пам’ятки. Наявність історичних документів, книг, фотографій про минуле та історію розвитку солеварень Калуша і бажання ентузіастів зберегти історичні цінності дали змогу в березні 1976року відкрити музей історії і трудової слави підприємства в одному із залів Палацу культури «Мінерал». Профіль музею історичний. В його залах виставлено більше 600 експонатів про історію підприємства і життя його трудового колективу. Експозиції музею – це історія розвитку гірничої і хімічної промисловості в Калуші, історія діяльності підприємства і розвитку соціальної інфраструктури навколо нього, розвитку міжнародних зв’язків та розлога інформація про кращих людей підприємства. Тут коротко представлена історія нашої держави ще з часів заснування Київської русі (ІХ-ХІІ ст.) і до сьогодення. На огляд виставлені зразки калійних руд, продукції, оригінали і копії історичних документів, фотографії, вітчизняні та міжнародні нагороди підприємства.

Нова сторінка історій підприємства відкрилася у 2000 році, коли на базі нафтохімічного комплексу ВАТ «Оріана» і за участю інвестора-компанії «ЛУКОЙЛ-Нафтохім» створено ЗАТ «ЛУКОР». Історичний період діяльності ЛУКОРу ознаменований значними досягненнями у розвитку виробництва та соціальної сфери. Про це розповідають окремі експозиційні стенди розвитку і досягнень «ЛУКОЙЛ», ЗАТ «ЛУКОЙЛ-Нафтохім», ЗАТ «ЛУКОР» і зовсім молодого підприємства – ТОВ «Карпатнафтохім», яке створене на базі ЛУКОРу і за участю компанії «ЛУКОЙЛ-Нафтохім».

У 1978 році Міністерством культури України музею присвоєно почесне звання «Народний».

Ціле покоління, яке виросло на комп’ютерних іграх на кшталт «Сайлент-Хілла» або «Сталкера», спить і бачить, як би потрапити на подібні локації і відчути себе крутим хлопцем, але вже стоячи на твердій землі. Незамінними помічниками в цій нелегкій справі стає швидке зведення нових будівель у мегаполісах і таке ж швидке запустіння старих. Існують навіть окремі підвиди таких оригіналів: так звані руфери, які штурмують дахи багатоповерхівок, дигери, які віддають перевагу підземним тунелям, і прихильники Атомної ери, які вивчають неактивні атомні станції

[huge_it_videogallery id=”5″]

Залишити відповідь

Зайти з допомогою: